Projekt ProSpolužáky.cz, který IPC dlouhodobě podporuje, získal cenu Startupper roku

Cílevědomí mladí lidé s nápady, které mají potenciál i přesah. Takovým lidem ve společnosti IPC a.s. fandíme a jejich projekty rádi finančně i strategicky podporujeme. A přesně takový je i Marek Liška, autor startupu ProSpolužáky.cz. Ten „překládá” středoškolské učebnice do jazyka, kterému studenti rozumí a lépe tak látku pochopí. Máme radost, že tento projekt zvítězil v soutěži Startupper roku v České republice a nyní bojuje o celkové prvenství proti konkurenci z celého světa.

Z nápadu pro pár spolužáků dnes učí stovka škol

Svou činnost zahájil Marek Liška s učebnicí Matika pro spolužáky. Po úspěchu jeho prvotiny pokračoval Chemií pro spolužáky a nyní jeho tým pracuje na učebnici Fyziky pro spolužáky. Podle materiálů z dílny ProSpolužáky.cz dnes učí již 134 středních škol v Česku i na Slovensku.

„Náš projekt je zajímavý především tím, že vznikl ze studentského nápadu pomoci několika mým spolužákům s matematikou. Dnes je myšlenka pořád stejná, jen s tím rozdílem, že pomáháme už více než 21 000 studentům. Učebnice, které vytvořili sami studenti, jsou napsané tak, aby látku pochopili i ti, kteří matematické nebo chemické myšlení nemají nebo si spíš myslí, že ho nemají,” říká Marek Liška.

První místo v soutěži přišlo poprvé

Tuto myšlenku ocenila také porota českého kola mezinárodní soutěže Startupper roku, kterou pořádá společnost Total a která se u nás konala vůbec poprvé. Regionálním vítězstvím to ale pro Marka Lišku a jeho ProSpolužáky.cz nekončí. Porota mu udělila také cenu za nejlepší evropský projekt a nedávno se vydal do Francie, kde spolu s účastníky z 55 zemí celého světa bojuje o nejlepší celkové umístění.

„Upřímně jsem to vůbec nečekal. Toto je v podstatě první soutěž, kde jsme jako projekt získali první místo. Vždy nás porážely IT projekty, kterým je s papírem těžké konkurovat,” komentuje úspěch Marek Liška.

Kvalitních projektů si ceníme a podporujeme je

Do soutěže Startupper roku se mohli přihlásit podnikatelé mladší 35 let, kteří během uplynulých dvou let vytvořili inovativní nápad nebo projekt. Ten musí mít potenciál a proveditelnost, dopad na sociální sféru a komunitu a nabízet praktický způsob, jak řešit záležitosti v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, bezpečnosti a podobně.

Ve společnosti IPC a.s. jsme rádi, že takové projekty existují, můžeme jim být finanční oporou a díky tomu jim umožnit další růst. Se startupem ProSpolužáky.cz spolupracujeme od ledna 2017. U projektů, které podporujeme pomocí venture kapitálu, posuzujeme jejich kvalitu, tedy především možný výnos, kvalitu produktu a dopad na společnost. Kromě finanční podpory jim také poskytujeme poradenství a pomáháme se strategickým řízením.